mézeskalács

Tojással és tojás nélkül

Az egyik kedvenc karácsony előtti elfoglaltságunk a mézeskalács készítés. A gyerekek órákig képesek gyurmázni a tésztával, sok el is fogy belőle még mielőtt kisűlne. Ezt bele szoktam számolni a meggyúrt mennyiségbe. A receptben szereplő adagból körülbelül 3 tepsire való mézeskalács lesz. A tojás nélküli variációban a tojást tejföllel helyettesítem. Óvatosan kell hozzáadni, csak annyit, amennyitől még nem ragad a tészta.

Mézeskalács fűszerkeveréket a legtöbb élelmiszerbolt árul, biot azonban még nem láttam. De magunk is fűszerezhetjük a tésztánkat. Amire szükségünk lesz: fahéj, szerecsendió, kardámon, édeskömény, gyömbér, szegfűbors, szegfűszeg, koriander, ánizs, csillagánizs. Nem baj, ha egyik-másik kimarad. Ha őrölt formában tudjuk megvásárolni az egyes fűszereket akkor a legkönnyebb a dolgunk. Különben a szerecsendiót lereszeljük, a többit egy borsdarálóval finomra őröljük, vagy a nagymama mozsarával porítjuk (pl. a fahéjat).

 10 dkg vaj
10 dkg méz
25 dkg teljes őrlésű búzaliszt
1 tojás
csipetnyi szódabikarbóna (a patikában kapható)
fél zacskó mézeskalács fűszerkeverék

A díszítéshez: mandula, napraforgómag, dió, szezámmag, lenmag, tökmag. Mazsolát ne használjunk díszítésre, mert a sütés közben megég.

1. A lisztet a mézeskalács fűszerkeverékkel és a szódabikarbónával jól elkeverem.

2. A vajat a mézzel összekeverem, a tojást, majd a lisztet kis adagokban hozzáadom. Ha tojás nélkül készítem, a tejfölt csak a liszt hozzáadása után fogom hozzágyúrni.

3. Az egészet jól összegyúrom. Ha ragad, valamennyi lisztet öntök még hozzá.

4. Kicsit pihentetem, majd vékonyra kinyújtom. Formákkal kiszúrom, megkenem tojással vagy tejföllel, és a díszeket finoman a masszába nyomom. 

5. Előmelegített sütőben, 200 fokon óvatosan megsütöm – néhány másodperc is elég a mézeskalácsoknak, hogy odaégjenek.