Citromot héjáról

Bár az új sajtótörvény miatt úgy érezzük magunkat, mintha citromba haraptunk volna, most mégis inkább egy másik citromról írunk. Arról, amit a süteményeinkbe reszelünk.

A citrom reszelt héja kiváló természetes aroma. Élvezetét azonban egy csipetnyit megkeserítheti a tudat, hogy igen mérgező vegyületeket tartalmaz.

A citrom – csakúgy mint a narancs – főleg Európa déli és Afrika északi részeiről érkezik. Mindkét növényt hatalmas monokultúrákban termesztik, amelyek fenntartásához jókora mennyiségű permetezőszer szükséges: így befolyásolják a növények fagyállóságát, a gyümölcsök méretét, az érés idejét. Az egyik legismertebb készítményt a vietnami háborúban mint vegyi fegyvert használták: az erdők lombhullását idézi elő.

A gyümölcsök a szedés után érlelő berendezésbe kerülnek, majd viasszal impregnálják héjukat. Az eljárás szépséghibája, hogy a viaszhoz penészedés-gátló szereket is kevernek, amelyek állatkísérletekben a hólyagráktól az idegkárosodásig a legkülönbözőbb elváltozásokat okozzák. A citrom héjában ezek a szerek éppúgy megtalálhatók mint a permetezőszer maradványok a gyümölcs belsejében.

 A megoldás a biocitrom. Hűtőszekrényben tartva jónéhány napig eláll. Kapható a bioélelmiszereket is forgalmazó szupermarketekben, valamint a zöldségeket kínáló bioboltokban.